Frifond 25 år - UNOF var med fra starten!

Har du sittet i et orkesterstyre så har du nok hørt snakk om Frifond. Dette er en av de viktigste støtteordningene for det unge orkesterlivet og skal gå til "lokal aktivitet for barn og unge." Visste du at UNOF var med i utviklingen og starten av denne støtteordningen? Daglig leder i UNOF Terje Winther har vært med på reisen fra den spede starten i år 2000 til ca. 4 millioner til barne- og ungdomsorkestre i 2025!

25 år med penger til orkester

5. juni var UNOF med på 25-års jubileumsfeiringen av støtteordningen Frifond. Både LNU, Norsk Musikkråd, Norsk Tipping og kulturminister Lubna Jaffery var til stede, sammen med mange organisasjonsfolk, vimpler, marsipankake og ballonger. "Det er helt utrolig å tenke på at denne gode statlige støtteordningen har fått lov å fungere så fint og enkelt i så mange år. Så godt som alle UNOFs medlemsorkestre mottar Frifond-støtte hvert år, og det er gode penger som kan brukes til fine orkesteraktiviteter", kommenterer Terje.

De Unges Orkesterforbund var med helt fra begynnelsen av, og Terje husker godt da ordningen ble lansert. Det var statsministeren som lanserte dette i nyttårstalen og alle ble overrasket.

"Vi trodde nesten ikke på det, det var for godt til å være sant. Helt nye, friske penger som skulle være enkle å søke på, og som vi kunne bruke til det orkestrene trengte? Det var rett og slett helt herlig!", sier Terje lattermildt.  

UNOF, den gang NSOF (Norsk Skoleorkesterforbund) var med i en prøveordning som ble kalt FLAX-midlene i 1998, og erfaringene fra det ga grunnlag for at UNOF mente mye om hvordan Frifond-ordningen skulle bli. Vi fikk med at den måtte være enkel, ubyråkratisk, og det måtte være mulig å bruke pengene både til instrumenter, konserter, seminarer og andre orkesteraktiviteter. Det ble godtatt, og Frifond-ordningen har vært en åpen og "fri" ordning alle disse årene.

Frifond er og har i 25 år vært en viktig støtteordning for det unge orkesterlivet, og var i mange år en av de få støtteordningene man kunne søke om og bruke på omtrent hva som helst, og som var lett å få. Frifond er fortsatt en enkel og ubyråkratisk støtteordning som skal gå rett til barn og unges egen aktivitet. UNOF fordeler pengene rett til orkestrene som kan bruke pengene til det de trenger. Årets tildeling er vedtatt av landsstyret og blir betalt ut etter sommerferien.

Frifond har også vært viktig for barn og unge som ikke er medlem av en organisert fritidsaktivitet, fordi de kan søke om støtte til et eget prosjekt slik som en teateroppsetning, film eller konsert. Totalt er det delt ut flere milliarder kroner til lokal aktivitet for barn og unge.

Frifond bidrar også til å involvere barn og unge i frivilligheten, demokratiet og medvirkning. Mange unge skriver sin første søknad om støtte til Frifond. Neste søknadsfrist for orkestre er 1. april og det søkes og rapporteres i medlemsregisteret.

Les mer om jubileet her

Artikkel om Frifonds første 20 år

Artikkel om 25-årsjubileet og litt historikk fra Norsk Musikkråd

Lese mer?

Hold deg oppdatert på orkesterverdenen.

Vis alle
Stort behov for støtteStort behov for støtte
Jun 13, 2025
Orkester for alle er en støtteordning som dekker deltakeravgifter på sommermusikkskoler for de som trenger økonomisk hjelp til det. Det er så langt i år delt ut støtte til over 60 barn og unge som ikke klarer å dekke deltakeravgiften selv. "Det er helt tydelig at det er et stort behov der ute, og vi har allerede brukt opp de 200 000 kronene vi har fått fra Grieg Foundation! Heldigvis har vi midler i bakhånd slik at vi kan hjelpe de som søker fram til sommeren" sier rådgiver og saksbehandler i UNOF Torunn Kristoffersen.
- Sommermusikkskole er verdens morsomste aktivitet- Sommermusikkskole er verdens morsomste aktivitet
May 20, 2025
For første gang hadde UNOF en egennettverkssamling for sommermusikkskolene. Samlingen i Drammen lørdag 10. mai var for å dele erfaringer, tanker, ideer om økonomi og planlegge videre for de15 sommermusikkskolene i UNOF.
Det er viktig at barn får mulighet til å spille et instrumentDet er viktig at barn får mulighet til å spille et instrument
Apr 29, 2025
Nestleder Unn Christel Berg Aune har svart NRK på artikkelen om at færre spiller et instrument.
Fra bratsj til politisk ledelseFra bratsj til politisk ledelse
Mar 26, 2025
Intervju Mitra Rahman, om utviklingen fra etterslag på bratsj til gjennomslag i politikk.