UNOF jobber for en barrierefri fritid

De Unges Orkesterforbund er stolte av å være den aller første organisasjonen som får tildelt inkluderingsmerket Barrierefri fritid fra Unge funksjonshemmede!UNOF var til stede sammen med Unge funksjonshemmede på Arendalsuka i august, der inkluderingsmerket ble utdelt.

Veileder

2022 er Frivillighetens år, og ett av målene for året er å fjerne barrierer for deltakelse i frivillig sektor.Unge Funksjonshemmede er en sammenslutning av 38 foreninger for barn og unge med funksjonsnedsettelser og kronisk sykdom. De har utviklet veilederen Barrierefri Fritid!UNOF var en av pilotorganisasjonene som var med på å teste veilederen.

Paneldiskusjon under lanseringen av Barrierefri fritid på Arendalsuka.

Forpliktende ros

UNOF er stolte over å være en del av dette, men vi kjenner også at dette er noe som forplikter. Derfor har vi satt i gang et arbeid for å skaffe mer kunnskap som kan sikre at alle barn og unge som ønsker det, skal ha muligheten til å spille i orkester.I tida framover kommer UNOF til å jobbe med orkestrene for å hjelpe til med at aktivitetene våre kan bli så inkluderende som mulig.

Ressurser

Lese mer?

Hold deg oppdatert på orkesterverdenen.

Vis alle
Reisebrev fra Japan og TYOCReisebrev fra Japan og TYOC
Jun 19, 2025
I mars var Rania og Martin i Japan og deltok på Toyota Youth Orchestra Camp (TYOC) som representanter fra UNOF. Her kan du lese et reisebrev fra Rania om alt de opplevde!
Informasjonskonsulent i 60% stillingInformasjonskonsulent i 60% stilling
Jun 17, 2025
UNOF søker etter informasjonsmedarbeider i 60% stilling.
Notalogen er publisert! Notalogen er publisert!
Jun 16, 2025
Endelig kan vi lansere en ny versjon av Notalogen. Notalogen er vår digitale katalog over norsk musikk som passer for barne- og ungdomsorkester.
Stort behov for støtteStort behov for støtte
Jun 13, 2025
Orkester for alle er en støtteordning som dekker deltakeravgifter på sommermusikkskoler for de som trenger økonomisk hjelp til det. Det er så langt i år delt ut støtte til over 60 barn og unge som ikke klarer å dekke deltakeravgiften selv. "Det er helt tydelig at det er et stort behov der ute, og vi har allerede brukt opp de 200 000 kronene vi har fått fra Grieg Foundation! Heldigvis har vi midler i bakhånd slik at vi kan hjelpe de som søker fram til sommeren" sier rådgiver og saksbehandler i UNOF Torunn Kristoffersen.